Pět mýtů o ketonové dietě

8.4.2019

Bílkovinná, proteinová dieta, či ketonová dieta. Ať už jím říkáte jakkoliv, jsou založené na podobném principu. Na sníženém příjmu sacharidů na minimum a zvýšeném příjmu bílkovin. Ačkoliv vás tento vždy krátkodobý způsob stravování může zbavit nadváhy a s ním spojených zdravotních a jiných obtíží, panuje kolem nich spousta mýtů a polopravd.

1: Celý den jím jenom bílkoviny

Naše tělo potřebuje všechny makroživiny – tedy sacharidy, tuky i bílkoviny. Kdybychom nějakým zázrakem jedli pouze a jen bílkoviny (proteiny) bez zbylých živin, náš organismus a psychika by to brzy nezvládly. Vždyť i náš mozek pro svou činnost sacharidy potřebuje a denní příjem nesmí dlouhodobě klesnout pod 50 g. Dobře nastavená proteinová dieta s tím počítá, proto pokud se obrátíte na odborníka, zůstanete v omezeném režimu pouze pár týdnů, nikoliv napořád. Poměr přijímaných živin se postupně ustálí na normálu.


2: Ketonová dieta je nebezpečná pro játra a ledviny

Bílkoviny se tráví v zažívacím traktu, kde se štěpí na aminokyseliny a přes střevní stěny se dostávají do krevního řečiště. Pokud jíme více bílkovin, vzniká tudíž i více aminokyselin než standardně a tělo má více práce s odbouráváním. Tento proces probíhá v játrech a vzniká při něm jako odpad močovina, jež následně projde přes ledviny a odchází z těla ven. Proto se mluví o zatížení jater a ledvin. Při běžném stravování se obecně doporučuje sníst denně bílkovin 0,8 až 1,2 g/1 kg ideální tělesné hmotnosti. Při ketonové dietě se denní dávka bílkovin zvýší na 1,2 g až 1,4 g. Navýšení je tedy opravdu minimální a u zdravého jedince se nejedná o žádné riziko. Oproti tomu několik až desítek kilogramů nadváhy, které s sebou pořád vláčíme, naše tělo prokazatelně ohrožují.

3: Po skončení diety nastane jojo-efekt

Nejčastější chybou je úvaha „už jsem zhubla to, co jsem chtěla, jdu zase jíst jako dřív“. Pokud se po ukončení jakéhokoliv dietního režimu vrátíte zpět k dřívějšímu jídelníčku, pochopitelně přijde jojo-efekt. Zde pak není na vině samotná dieta, ale návrat k původním stravovacím návykům, kvůli kterým jste dříve nabrali.  Rozumné diety vás mají postupně připravit na budoucí kvalitní a vyvážený jídelníček s ideálním poměrem živin.

4: Proteinové nápoje jsou jen pro sportovce

Proteinové nápoje vídáme u sportovců, kteří ho pijí s oblibou po tréninku. V tomto případě se obvykle jedná o jedno druhové (často syrovátkové) a rychle vstřebatelné drinky. Jejich hlavní funkcí je dostat se rychle do svalů, jež v tom okamžiku potřebují výživu, aby mohly regenerovat a sílit. Jestli chcete spíše zhubnout nebo doplnit jídelníček, musíte se poohlédnout po úplně jiných proteinových nápojích. Takových, které obsahují širší spektrum bílkovin, pomaleji se vstřebávají a zasytí tudíž na delší dobu. V případě, že cestujete nebo zkrátka nemáte čas a možnost v klidu zasednout ke stolu, poslouží skvěle jako kvalitní náhrada jednoho jídla.

5: Musím se takto stravovat napořád

Proteinovou dietu, stejně jako jakoukoli jinou, nejde držet věčně. Má svůj začátek i konec. Je vhodné po skončení proteinové diety navyšovat sacharidy postupně. Přidávání sacharidů do jídelníčku po skončení diety by mělo být pozvolné a strava energeticky vyvážená, aby nedošlo k nepříznivému jojo efektu. Pokud byl člověk před ketonovou dietou zvyklý jíst nadměrné množství sacharidů, zejména ve formě jednoduchých cukrů, neměl by se k tomu rozhodně vracet, jinak je téměř jisté, že svá pracně shozená kila nabere velmi rychle zpět.

Žádné komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *